wtorek, 17 lutego 2015

OSPA WIETRZNA w pytaniach i odpowiedziach

Wielu z nas, dorosłych na pewno ma już ospę wietrzną za sobą. Kropki na całym ciele, gorączka, później strupki... szybko o tej chorobie zapominamy, bo można zarazic się nią tylko raz w życiu.
Ale w końcu przychodzi taki czas, kiedy stajemy się rodzicami i to nasze dzieci chorują. Co wtedy?

Młody ma cztery lata z haczykiem. Chodzi do przedszkola, gdzie jak wiadomo co dzień przynosi się i roznosi różne choróbska...
Ospę wietrzną najpierw przyniosła do przedszkola Ania, po dwóch tygodniach zachorował Krzyś, Kasia, Alicja... Po dwóch następnych tygodniach Małgosia, Adaś, Gabryś, Mikołaj i mój Młody... Po dwóch kolejnych - Młoda.

Zaczęło się od lekkiej wysypki - myślałam, że to jakieś uczulenie. Było raptem 5 czerwonych kropek na policzku, które wyglądały jak krosty.
W nocy gorączka. Zbijanie temperatury. Do rana przeszło.
Kiedy rankiem odsłoniłam okno wiedziałam już na 100%. OSPA. Młody był cały w kropki. Gorączka minęła.
Do pediatry poszłam sama, bo nie było potrzeby ciągać go po lekarzach. Miał przepisaną gencjanę. Smarowałam go codziennie, po kilka razy. Na skórę - roztwór spirytusowy gencjany, do buzi roztwór wodny (tak, w buzi też mogą pojawić się kropki).
Po dwóch tygodniach po ospie nie było prawie śladu (no, oprócz blizny na środku czoła po jednej z krost, które sobie zdrapał...)

Kiedy zadowolona stwierdziłam, że choroba minęła, następnego dnia z krostami obudziła się Młoda, chociaż ma niecały rok. Wbrew pozorom chorobę przeszła gorzej. Ale wszystko jest już na dobrej drodze do wyzdrowienia ;)
 
JAK ROZPOZNAĆ OSPĘ WIETRZNĄ U DZIECI?
Ospa pojawia się zazwyczaj na dwa tygodnie po kontakcie z chora osobą. Początkowo dziecko może być apatyczne, źle się czuć, mieć podwyższona temperaturę, katar. Wszystko wygląda jak przeziębienie. Dopiero po kilku dniach pojawia się wysypka - najpierw na głowie tułowiu, następnie przechodzi na resztę ciała (nawet do buzi). Krosty początkowo są czerwone, następnie zmieniają się w wypukłe krostki wypełnione płynem surowiczym.

GDZIE POJAWIAJĄ SIĘ KROSTY?
Wszędzie! Tak naprawdę krosty mogą pojawić się na twarzy, skórze głowy miedzy włosami, plecach, rękach, nogach, pupie, a nawet w jamie ustnej. Przez to ostatnie niestety dziecko może mieć mniejszy apetyt. Warto wtedy podawać mu bardziej płynne produkty jak zupy, jogurty itp.

W JAKIM WIEKU MOŻNA ZACHOROWAĆ NA OSPĘ WIETRZNĄ?
W każdym, choć de facto najczęściej chorują dzieci w wieku przedszkolnym. Młoda zaraziła się mimo wszystko, choć nie skończyła jeszcze roku. Całe szczęście ospę przechodzi się raz w życiu, więc mamy już ją z głowy ;)

JAK LECZYĆ OSPĘ WIETRZNĄ?
Wszystko zależy od stanu dziecka. Najlepiej udać się do lekarza, by skonsultować to indywidualnie. My zbijaliśmy temperaturę czopkami EFFERALGAN 150mg, a krosty smarowaliśmy gencjaną - na skórę roztwór spirytusowy, do buzi roztwór wodny. Z racji tego, ze Młoda ma jeszcze delikatną skórę, ją smarowaliśmy tylko roztworem wodnym. Ale wszystko zależy od tego, co przepisze lekarz. Jeśli gorączka utrzymywałaby się dłużej, na pewno lekarz przepisałby antybiotyk. U nas obeszło się bez tego.
Najlepiej tez by dziecko nie wychodziło z domu, ponieważ jest w tym okresie bardziej podatne na infekcje, a pokój w którym śpi należy dokładnie wietrzyć, by nie było zbyt gorąco i duszno.

CZY PRZY OSPIE WIETRZNEJ MOGĄ WYSTĄPIĆ JAKIEŚ POWIKŁANIA?
Tak, dlatego nie można lekceważyć tej choroby. Najczęstsze powikłania to ropne zakażenie skóry, róża i ropowica, zapalenie płuc i półpasiec czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Całe szczęście udało się u nas bez powikłań, ale trzeba być czujnym!

ropne zakażenie skóry, róża i ropowica, zapalenie płuc i półpasiec oraz powikłania obejmujące ośrodkowy układ nerwowy m. in. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

http://www.poradnikzdrowie.pl/ciaza-i-macierzynstwo/zdrowie-dziecka/jak-rozpoznac-ospe-u-dziecka-objawy-i-leczenie-ospy-u-dzieci_41201.html
CZY ISTNIEJE SZCZEPIONKA PRZECIWKO OSPIE?
Tak. Pierwszą dawkę tej szczepionki dziecko może otrzymać przed 9 miesiącem życia (do 12 roku życia), a po ukończeniu 13 r.ż. powinno dostać dwie dawki w odstępie 6 tygodni.
Szczepionka przeciwko ospie nie jest jednak obowiązkowa. Według wielu lekarzy najlepiej jest po prostu przejść tą chorobę w dzieciństwie, by uodpornić się na całe życie i ja również jestem takiego zdania ;)



P.S. Nie jestem lekarzem. Swoje wnioski opisałam z własnego, matczynego doświadczenia. Jeśli zauważysz u swojego dziecka objawy ospy wietrznej, najlepiej udaj się do lekarza pediatry na konsultacje ;)
wypukłe krostki wypełnione płynem surowiczym

http://www.poradnikzdrowie.pl/ciaza-i-macierzynstwo/zdrowie-dziecka/jak-rozpoznac-ospe-u-dziecka-objawy-i-leczenie-ospy-u-dzieci_41201.html
wypukłe krostki wypełnione płynem surowiczym

http://www.poradnikzdrowie.pl/ciaza-i-macierzynstwo/zdrowie-dziecka/jak-rozpoznac-ospe-u-dziecka-objawy-i-leczenie-ospy-u-dzieci_41201.html



0 komentarze:

Blogger Template by Clairvo